Utjecaj razvoda na djecu: težak period koji zahtjeva podršku
Razvod može biti stresno i emocionalno iscrpljujuće iskustvo za sve članove obitelji, a osobito za djecu. Važno je zapamtiti da svako dijete reagira na razvod na svoj način, ovisno o dobi, temperamentu, razini podrške koju prima i kvaliteti odnosa s roditeljima.
Djeca se tijekom razvoda mogu suočiti s širokim spektrom emocija, uključujući tugu, ljutnju, zbunjenost, strah, krivnju i tjeskobu. Ove su emocije prirodne i razumljive, jer predstavljaju gubitak stabilnosti i sigurnosti obiteljskog života u kojem oba roditelja čine zajednicu.
Kao način da se izbore s teškim emocijama, djeca mogu pokazati promjene u ponašanju, poput agresivnosti, povlačenja, slabije koncentracije u školi, problema s apetitom ili spavanjem. Važno je biti strpljiv i imati razumijevanja za ove teškože, te potražiti stručnu pomoć ako traju duži period vremena, ne smanjuju se prema intenzitetu ili čak postaju izraženije, te ukoliko značajno narušavaju svakodnevno funkcioniranje djeteta.
Razvod može utjecati i na školski uspjeh djeteta zbog stresa i emocionalnih poteškoća. Djeca se mogu teško koncentrirati na nastavi, motivirati i prilagoditi promjenama u obiteljskoj dinamici. Također mogu imati poteškoća u održavanju društvenih kontakata s vršnjacima ili u interakciji s drugima zbog emocionalne opterećenosti ili čak osjećaja straha i srama pred okolinom radi obiteljske situacije.
Vidljivi sukobi i napetost između roditelja mogu predstavljati snažan izvor stresa za dijete. Djeca se mogu osjećati lojalno i emocionalno vezano uz oba roditelja i biti uznemirena zbog konflikata jer se time stavljaju u poziciju da moraju birati jednog, a odbaciti drugog roditelja. To može izazvati strah, osjećaj nesigurnosti i zbunjenost po pitanju vlastitog identiteta i osjećaja vrijednosti. Razvod može dovesti i do promjena u odnosu djeteta s oba roditelja, uključujući podjelu vremena i način na koji su roditelji uključeni u brigu o djetetu ili pak udaljenost od jednog ili oba roditelja.
Da bi pomogli djeci kroz ovaj težak period, roditelji im mogu pružiti otvorenu i iskrenu komunikaciju na način da budu otvoreni za sva pitanja i pruže informacije koje su djetetu važne, primjerice o tome kako će dnevna rutina izgledati nakon što se roditelji razdvoje. Dopuštanje djetetu da izrazi svoje osjećaje i misli, te priznanje kako su njegovi osjećaji jednako važni kao i oni odraslih iznimno je bitno radi emocionalne prorade ove velike životne promjene. Svoje osjećaje također ne treba negirati, niti skrivati pred djetetom, no potrebno je paziti da se dijete ne stavlja u ulogu pružanja emocionalne podrške roditelju. Ukoliko se dijete bori da se nosi s razvodom, važno je potražiti stručnu pomoć od psihologa ili terapeuta.
Ne zaboravimo: razvod je uvijek stres, no ne mora biti i trauma!
Riječ je o zahtjevnom periodu za cijelu obitelj, ali uz pravu podršku i razumijevanje djeca mogu se uspješno nositi s promjenama i izrasti u zdrave i sretne odrasle osobe.