Od dječjih rana do odraslih borbi

2024-09-02

Kako nisko samopoštovanje i samopouzdanje oblikuje naš život? 

Često čujemo kako su djetinjstvo i odnosi s roditeljima temelj naše osobnosti. No, koliko zapravo shvaćamo kakav trag mogu već od najranije dobi ostaviti riječi i postupci odraslih koji nas okružuju i o kojima ovisimo?

Kritike koje ostavljaju ožiljke

Nisko samopoštovanje i samopouzdanje često vučemo kao teret iz djetinjstva. Kada su kritike usmjerene na našu osobnost, a ne na konkretno ponašanje, one mogu ostaviti duboke ožiljke na našem identitetu. Čujemo li dovoljno često da smo lijeni, teški ili neuspješni, te riječi se lako uvuku pod kožu i postanu dio naše slike o sebi.

Zašto je toliko teško promijeniti takva bazična uvjerenja? Jer su ona postala dio našeg identiteta, našeg unutarnjeg narativa. Zamislite da vam netko cijeli život govori da ste loši u matematici. Vjerojatno ćete se i sami tako doživljavati i osjećati neuspjeh, čak i ako ste u drugim područjima vrlo sposobni.

S vremenom naše ponašanje usklađuje se s usađenim idejama o našim osobinama i sposobnostima, pa tako dolazi i do samoispunjajućeg proročanstva- ulažemo manje truda, izbjegavamo ili odustajemo od nekih izazova ili aktivnosti jer vjerujemo da nismo stvoreni za to.

Posljedice

Ovakva duboko ukorijenjena uvjerenja mogu imati dalekosežne posljedice na naš život. Teško ćemo se usuditi izaći iz zone komfora, odlučno donositi odluke i prihvaćati nove izazove. Bit ćemo skloni sumnjati u sebe i svoju vrijednost u odnosima s drugima. Moguć je i strah od bliskosti ili manjak povjerenja u druge. Osjećaj manje vrijednosti ili nesposobnosti za uspjeh može za posljedicu imati općenito smanjeno opće zadovoljstvo životom.

Kako se izboriti?

Iako je lakše reći nego učiniti, važno je shvatiti da prošlost ne mora definirati našu budućnost. Evo nekoliko koraka koji vam mogu pomoći:

Osvjestite negativna uvjerenja: Prvi korak je prepoznati i prihvatiti postojanje ovih negativnih uvjerenja.

Izazovite ideje i sliku o sebi: Počnite dovoditi u pitanje istinitost tih uvjerenja. Tražite dokaze koji ih podržavaju, ali i one koji ih opovrgavaju, kao što su ranija postignuća i pozitivne povratne informacije od drugih, osobito o našim postupcima.

Promjena narativa: Zamijenite negativne misli pozitivnima. Umjesto da se fokusirate na svoje slabosti, prihvatite i u prvi plan stavite svoje uspjehe i osobnu snagu.

Tražite podršku: Uz podršku obitelji i prijatelja ponekad je uputno potražiti i stručnu podršku poput psihologa ili psihoterapeuta. Bliske osobe mogu vas podržati i motivirati za daljnje ustrajanje i potvrditi pozitivnu sliku o sebi, dok sa stručnom osobom možete raditi na razvijanju vještina koje će vam omogućiti kvalitetnije učenje o sebi, promjenu negativnih obrazaca mišljenja i ponašanja, te nošenje sa životnim izazovima.

Što na kraju možemo zaključiti?

Nisko samopoštovanje i samopouzdanje često su posljedica dječjih iskustava, ali nikako nisu nepromjenjivi, koliko god se činili čvrsto ukorijenjeni. S vremenom i trudom moguće je izgraditi zdraviju sliku o sebi i živjeti u obogaćenoj svakodnevici u kojoj ćemo se kontinuirano graditi, poboljšavati i uživati u cjelosti u svim sadržajima koje nam život donosi.