Donošenje odluka: prihvatiti savjet ili preuzeti odgovornost?

Naše odluke sastojak su bez kojeg se naš život teško može razvijati.
Svakodnevno se susrećemo s situacijama u kojima moramo donijeti odluku, bilo da je riječ o banalnim stvarima (Kako da se danas obučem?) ili o odlukama koje mogu značajno utjecati na naš život (Želim li sada imati dijete?). U tom procesu, često se susrećemo s tuđim savjetima koji nam mogu pomoći, ali i otežati donošenje odluke. Kako znati kome vjerovati i kako preuzeti odgovornost za vlastite izbore? U ovom postu istražit ćemo kako se nositi s tuđim savjetima i donositi informirane odluke.
Kada dobijemo savjet, važno je zaustaviti se i promotriti. Baš kao da gledamo sa strane i proučavamo neki fenomen. Vrlo je rizičan potez bespogovorno vjerovati svemu što nam se kaže. Postavite si sljedeća pitanja:
Je li savjet utemeljen na logici ili emocijama?
Emocionalno obojeni savjeti često su pristrani i ne uzimaju u obzir sve aspekte situacije. Vaš savjetovatelj može ići iz pozicije vlastitog straha, odbojnosti ili ljutnje prema vašem problemu ili nekome od ljudi koji su uključeni u događanja.
Ima li osoba koja daje savjet relevantno iskustvo?
Savjet od osobe s iskustvom u sličnim situacijama može biti dragocjen. S druge strane, ako nekome nedostaju osnovne informacije ili svijest o tome što vaša situacija može značiti, savjet može biti vrlo neproduktivan ili čak štetan.
Je li savjet u skladu s vašim vrijednostima i ciljevima?
Ako se savjet kosi s vašim uvjerenjima, vjerojatno nije pravi za vas. Često se od nas očekuje da se uklopimo u kulturalne norme, religijske ili političke stavove i prisutan je realan strah od kritike, osude ili čak odbacivanja. Na vama je da procijenite koliko ste spremni nositi se s potencijalnim posljedicama vaše odluke. Ukoliko ste u snažnom konfliktu i niste sigurni što dalje, potražiti stručnu pomoć od neutralne osobe može biti dobar način da sami sa sobom vidite što ste spremni prihvatiti i s kojim realnim rješenjem biste mogli biti najzadovoljniji.
Nadalje, uvijek osobi koja vas savjetuje možete postaviti pitanja: "Kako misliš da to može poboljšati moju situaciju?" i "Zbog čega ti se čini da bi to rješenje bilo dobro baš za mene?". Time se potiče kvalitetna komunikacija, uvažava se stav osobe koja vam pokušava pomoći, a vi možete dobiti dodatne informacije koje bi vam mogle pomoći u procjeni. Isto tako, ako ne možete dobiti objašnjenje koje vama ima smisla, s takvim savjetom bilo bi dobro postupati vrlo oprezno.
No na kraju dana, vi ste odgovorni za svoje odluke. Tuđi savjeti mogu biti korisni i osobe koje ih daju mogu željeti najbolje za vas, no polaze prvenstveno iz svojih cipela. A tuđe cipele mogu biti itekako tijesne, pa makar bile i dar od srca.
Vaš život je u vašim rukama, i samo vi znate sve vaše okolnosti, želje, osjećaje i mogućnosti u najsitniji detalj. Samim time jedino vi istinski i znate što je najbolje za vas. Vjerujte vlastitom instinktu, jer ponekad je vaš unutarnji osjećaj najbolji vodič. Ponekad i s odlukama za koje se ispostavi da možda i nisu bile najbolje možemo biti sasvim u redu, ako smo se pritom odvažili učiniti ono što smo zaista osjećali da trebamo. Unatoč strahu od neizvjesnosti.
Ne bojte se pogriješiti, jer ono što možda vidimo kao neuspjeh možemo isto tako gledati kao obavezni dio procesa učenja. Istina, svaka odluka sa sobom nosi pozitivne ili negativne ishode, jer sloboda izbora ne znači i slobodu od posljedica. No to je način na koji ćemo prikupiti vrijedno životno iskustvo. Ako prihvatimo sebe kao osobu koja vrijedi i radi najbolje što u tom trenutku zna, moći ćemo na temelju prikupljenih iskustava i znanja u svakoj idućoj situaciji donijeti odluke koje su kvalitetnije od prethodnih.
Ponekad se možemo osjećati obaveznima da slijedimo tuđe savjete, čak i ako se s njima ne slažemo. Važno je naučiti kako se nositi s tim pritiskom. Postavite jasne granice i recite "ne" kada je to potrebno. Ako se osjećate dovoljno ugodno s time, objasnite svoje razloge zašto ste donijeli određenu odluku. Ali zaista niste dužni objašnjavati svoje životne izbore osobama na koje oni ne utječu.
Savjeti mogu doći i od pojedinaca kojima je namjera kontrolirati druge. Važno je prepoznati takve situacije i zaštititi se. Ako netko daje savjet u kojem dominira riječ "moraš" i pritom koristi omalovažavajuće komentare, primjerice da ste naivni, neiskusni ili neodgovorni ako ne poslušate… vrlo je vjerojatno riječ o osobi koja nastoji kontrolirati druge. Vaša dobrobit tada pada u prvi plan, a takav "savjet" zapravo je naredba kojom vam se pokušava uskratiti sloboda izbora.
Okružite se ljudima koji vas podržavaju, jer imati podršku bliskih osoba može vam pomoći da se osjećate sigurnije u svojim odlukama. Ukoliko dobijete od nekog savjet, no osoba od vas ne očekuje da ćete nužno poslušati i poštuje vaše pravo da učinite i potpuno suprotno ako osjećate da je to ispravno- to je dobar pokazatelj da je vašem savjetovatelju na prvom mjestu vaša dobrobit i da vas zaista vidi kao osobu.
Donošenje odluka je vještina koja se uči s vremenom. Vjerujte sebi, preuzmite odgovornost i ne bojte se pogriješiti. Vaš život je u vašim rukama.